Späť

Zvládnite Vianoce bez stresu a prejedania

Pridané: 17.12.2018 09:09:25 Počet zobrazení: 1193

17 December 2018

Sviatky pokoja a mieru, ale aj veľa stresu, aby sme všetko stihli. Do toho všetkého zhonu a stresu navyše vstupuje aj strach z kíl navyše. Čo s tým?

Zvládnite Vianoce bez stresu a prejedania

Vianoce  sú vraj sviatky pokoja, mieru a pohody. Ale celý rad ľudí s nimi  má každý rok celkom odlišnú skúsenosť. Vianoce sú pre nich hlavne stres  s veľa rôznymi príčinami. Stresujú nás veľké prípravy, už takmer obligátne veľké upratovanie spoločne s veľkým pečením a v neposlednom rade nákup darčekov pre celú rodinu. Do toho všetkého zhonu a stresu navyše vstupuje aj strach z kíl navyše, ktoré sa stali  už takmer klasickým sprievodným efektom týchto "pokojných" sviatkov.

Pretože, ruku na srdce, nie je skutočne nič jednoduchšie ako upokojovať malé každodenné stresy práve dopečenými  sladkosťami, zvyškami  čokoládových Mikulášov alebo  alkoholickými nápojmi. Dôsledkom vianočných sviatkov je potom nielen stres, ale aj poriadne  zanedbaný jedálničiek, rezignácia na pohybovú aktivitu a áno, často aj obávané  kilá navyše. Celý tento "kruh" sa potom uzatvára novoročným predsavzatím "Od januára s sa do toho znova poriadne obujem a začnem žiť zdravo."

Skúste tento rok  začarovaný kruh stresu a prejedania  prelomiť a nájdite o Vianociach znova aspoň trochu toho pokoja a pohody, ktoré nám tieto sviatky sľubujú. Vieme, ako na to!

1. Uvedomte si naozajstný význam Vianoc

Zamyslite sa, čo pre vás Vianoce znamenajú. Majú pre vás nejaký duchovný, spoločenský význam? Je to pre vás určitá tradícia? Možnosť stráviť čas so svojimi blízkymi? Alebo ich oslavujete  kvôli rozžiareným očiam vašich detí?

Vianoce bez stresu a prejedania sa

A nie je toto všetko dôležitejšie ako plné stoly, veľa darčekov a perfektne uprataná domácnosť?

Vaši blízki budú predsa oveľa radšej  ako na dokonale vyleštené  okná pozerať na váš spokojný úsmev.

2. Urobte si plán

Začnite plánovaním príprav

Koláčiky k Vianociam patria, nie je ale potrebné piecť pätnásť druhov a z každého desať plechov.

Dajte vale tradícii a urobte si radšej malý prieskum. Opýtajte sa v predstihu  každého člena rodiny na jeho najobľúbenejší druh (maximálne  dva druhy ) a len tie následne upečte. Urobíte tým radosť nielen sebe, ale aj všetkým tým, ktorí dojedali "neobľúbené" druhy pečiva po Vianociach skôr z povinnosti.

Pokojné Vianoce bez stresu

Naplánujte si iba také upratovanie, aké je v hranici vašich časových možností. Možno zistíte, že generálne upratovanie nie je v skutočnosti potreba a bohato postačí, keď pár dní pred  Štedrým dňom poupratujete rovnako, ako  to robíte bežne v priebehu roka.

Rozplánujte si zavčasu nákup vianočných darčekov, nech sa nemusíte predierať davmi na pošte a v obchodoch v predvečer Štedrého dňa.

Naplánujte  si Vianočný program

Premyslite si, ako vianočné obdobie prežijete.  Nesnažte sa stihnúť všetky večierky a návštevy, ktoré ste v priebehu roka odkladali. Naplánujte si len  tie, o ktoré naozaj stojíte.

A čo so zvyšným časom? Choďte  napríklad na hory! Je to skvelá príležitosť, ako utiecť od tých "kôp" jedla a stresu, súčasne si oddýchnuť na čerstvom vzduchu a dať si aj trochu do tela pri lyžovaní alebo iných zimných  radovánkach.

Vianočný pokoj

3. Držte sa svojho bežného režimu

Snažte sa aj počas  vianočného obdobia dodržiavať vaše bežné zvyklosti, dostatočne spite, neodchyľujte sa veľmi  od vášho bežného jedálnička a nezabúdajte na pravidelnú pohybovú aktivitu. Ak vám to práve niektorý deň nevyjde, nestresujte sa tým a začnite ďalší deň opäť vo svojom režime. Malé občasné vybočenie nie je žiadnou tragédiou.

4. Prežívajte Vianoce naozaj až o Vianociach

Je zbytočné riešiť Vianoce už od polovice októbra, ako nás nabádajú obchodníci. Nutné prípravy urobte v predstihu, naplno však začnite Vianoce prežívať až naozaj o sviatkoch. Vyvarujete sa zbytočnému stresu a sviatočné dni si o to viac užijete.

5. Nestresujte sa obavami, že o Vianociach priberiete

Základom úspechu je nenechať sa zviesť každoročné myšlienkou " Ale čo, veď sú Vianoce, tak začnem zasa  v Novom roku ...". Ak si dáte predsavzatie, že od Nového roka začnete chudnúť, zjete väčšinou  cez Vianoce viacej  jedla, ako vtedy, keď  by ste si predsavzatie nedali.

Vianoce sú sviatky pokoja a pohody. Nie sú to sviatky jedla, nákupov, upratovania a dokonalosti. Skúste si preto tento sviatočný čas v pokoji užiť s rodinou a priateľmi, s primeraným množstvom dobrého jedla a pitia a predovšetkým bez zbytočného stresu.

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.