Výzva č.43 Junk food nemusím

Počet zobrazení: 11

Čo je to "junk food" a čím nám škodí. Junk food je súhrnným označením pre potraviny, ktoré sa dajú označiť ako „nezdravé“ a do nášho jedálnička nevhodné.

Výzva č.43 Junk food nemusím

Označujeme tak spravidla potraviny, ktoré aj napriek veľkému množstvu kalórií obsahujú malé množstvo zdraviu prospešných živín, sú teda bohaté na tzv. prázdne kalórie. Bohaté môžu byť na cukor, soľ, tuk, ale nášmu telu neprinášajú nič prospešné a do jedálnička ich preto nemožno odporučiť.

Niekomu určite napadne, že by sme termínom „junk food" mohli označiť jedlo vo fast foodoch a je pravdou, že veľká časť ponuky fast foodov sa medzi junk food radí. Nie je to však pravidlo. Aj v ponuke fast foodu môžeme občas nájsť šaláty, obložené pečivo so zeleninou a ďalšie pokrmy, ktoré je možné do zdravého jedálnička s čistým svedomím zaradiť.

nezdravé jedlá

Čo teda medzi junk food radíme?
Typickými zástupcami sú rôzne sladkosti, sladené nápoje, niektoré polotovary, hranolky, chipsy a ďalšie výrobky, ktoré sú často vyprážané, výrazne sladké či slané. Zvýšená konzumácia týchto potravín môže prispievať k vzniku obezity, kardiovaskulárnych ochorení, rakoviny a podľa niektorých výskumov majú neblahý vplyv aj na naše psychické zdravie.

V čom nám junk food škodí a ako sa mu vyhnúť sa dozviete vo Výzve 43

čo je to junk food

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.