Výzva č.38 Tuky používam správne

Počet zobrazení: 46

Že tuky pre náš život potrebujeme, je už asi všetkým jasné. Rovnako tak, že nie je tuk ako tuk a je potrebné ho starostlivo vyberať predovšetkým s ohľadom na zastúpenie jednotlivých mastných kyselín.

Výzva č.38 Tuky používam správne

Pri výbere tukov je ale nemenej dôležité tiež to, za akým účelom budeme tuk používať, ako s ním zaobchádzame a ako ho skladujeme. Tuky sú citlivé zlúčeniny a pri nesprávnom zaobchádzaní môžeme aj kvalitné tuky veľmi ľahko znehodnotiť a svojmu zdraviu skôr uškodiť.

Používajte tuky správne

Ako zaobchádzať s tukmi v kuchyni?

Základná poučka znie - pre tepelnú úpravu používajte tepelne stabilné tuky. Aj za cenu pre organizmus horšieho zloženia teda vyberajte radšej tuky, ktoré nie sú príliš bohaté na nestabilné polynenasýtené mastné kyseliny a obsahujú napríklad aj viac tých obávaných nasýtených. Čím vyššia bude teplota pečenie či vyprážanie a čím dlhšia bude doba úpravy, tým starostlivejšie musíte vyberať.

V studenej kuchyni už máte pri výbere ruky voľnejšie. Nemusíte riešiť tepelnú stabilitu a môžete siahnuť po rastlinných tukoch, ktoré vám ponúknu celé spektrum prospešných látok. Môžete bez obáv použiť aj oleje a tuky bohaté na nenasýtené mastné kyseliny alebo oleje panenské.

Rovnako ako pri iných potravinách, i ponuka tukov a olejov je v dnešnej dobe skutočne široká. Nemusíte sa teda držať len tých klasických dobre známych druhov, ale pustite sa bez obáv do experimentovania. Menej známe oleje a tuky môžu váš jedálniček nielen obohatiť o prospešné látky, ale aj o skvelej dosiaľ nepoznané chute. Za vyskúšanie určite stojí napríklad orechové oleja, či olej tekvicový alebo ľanový. Majte ale stále na pamäti pravidlo, že panenské oleje nie sú vhodné na tepelnú úpravu.

Aký tuk na vyprážanie je lepší? Je ghi maslo vhodné na vyprážanie? Do fritézy len fritovací olej? A čo margaríny a kokosový tuk? Na tieto otázky nájdete odpoveď vo Výzve 38

 výzva 38 Tuky používam správne

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.