Výzva č.37 Zbytočne nesolím

Počet zobrazení: 37

Bez soli to nejde, ale potrebujeme jej toľko?

Výzva č.37 Zbytočne nesolím

Áno, soľ potrebujeme, ale...

Prvky obsiahnuté v soli, teda sodík a chlór, sú pre náš život nevyhnutné. Sodík je potrebný na prenos nervových vzruchov, svalovú činnosť, reguluje krvný tlak a pomáha spoločne s chlórom udržiavať rovnováhu telesných tekutín. Chlór je okrem iného súčasťou kyseliny chlorovodíkovej obsiahnutej v žalúdočnej šťave, ktorá je dôležitá pre trávenie potravy.

výzva 37 mojstob.sk

Bez sodíka a chlóru by sme sa teda nezaobišli, ale všetkého veľa škodí a vysoký príjem so sebou prináša mnohé zdravotné riziká. A najmä zastúpenie sodíka je v našich jedálničkoch väčšinou o dosť vyššie, ako by malo byť.

Prečo nadbytok soli škodí?
Dlhodobý nadmerný príjem sodíka môže viesť u citlivých osôb k vzniku hypertenzie a následne ďalších súvisiacich komplikácií. Mechanizmus vzniku hypertenzie pri nadbytku sodíka spočíva v snahe regulovať a ustáliť osmolalitu telesných tekutín. V obličkách tak dochádza k retencii vody a zvyšovanie objemu extracelulárnej tekutiny.

Nadmerný príjem sodíka môže prispievať tiež k vzniku osteoporózy, nádorového ochorenia žalúdka, vzniku obličkových kameňov a ďalších zdravotných komplikácií.

Soľ môže tiež zvyšovať chuť do jedla, preto nepriamo súvisí aj s obezitou.

Ako máme teda správne soliť naše pokrmy sa dozviete vo Výzve 37

výzva 37

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.