Výzva č.33 Spím dobre

Ako ste sa dnes vyspali? Patríte k tým, ktorí ľahnú a nech sú kdekoľvek zaspia, ako keď ich do vody hodí? Alebo je pre vás zaspávanie aj ranné vstávanie každodenným súbojom?

Výzva č.33 Spím dobre

Spánok je jedným z viditeľných prejavov nášho vlastného cirkadiánneho rytmu (cirka deň = 24 hodín). Počas 24-hodinového rytmu, kedy hormóny menia svoje hladiny, dochádza k typickým fyziologickým zmenám. Dochádza potom k zmenám v aktuálnom psychickom rozpoložení a vnímanie vlastných možností. S tým súvisí, okrem iného, aj nálada a pocit únavy, ktoré sú priamo závislé na hladinách cukrov v krvi, teda sú priamo riadené príjmom potravy. Príjem potravy zase zodpovedá cirkadiánnemu rytmu jedinca a zároveň behaviorálnym a spoločenským návykom.

Spím dobre

Od doby, kedy bol mechanizmus cirkadiánneho systému objavený, sa jasne preukázalo vzájomné ovplyvňovanie cirkadiánneho systému a ostatných orgánových sústav. Výskumné práce poukazujú na to, že zmeny v chode denných rytmov, predovšetkým také zmeny, ktoré vedú k posunutiu vlastnej cirkadiánní fázy (osvetľovanie sa večer, používanie podporných látok pre zosilnenie pozornosti vo večerných a nočných hodinách pod.) Súvisí okrem porúch spánku tiež so vznikom kardiovaskulárnych či nádorových ochorení, porúch imunitného systému, a predovšetkým s ochoreniami metabolického systému, ako je diabetes mellitus druhého typu či metabolický syndróm a prispievajú ku vzniku obezity. Prečo to tak je? Vyššie ste sa dočítali, že počas 24-hodinového cyklu dochádza v organizme k prirodzeným zmenám, ktoré majú vždy nejakú úlohu pre organizmus ako celok. Napríklad večer sú hladiny hormónov vybalansované tak, aby ste cítili únavu a chcelo sa vám spať. Naopak ráno sú hladiny mnohých hormónov úplne odlišné a ich funkciou je vás prebudiť, povedať vám, že je nový deň, po prebudení, že máte hlad a podobne.

Ak je táto rovnováha v organizme narušená tým, že "svoje telo nepočúvame" (napríklad si nejdeme ľahnúť, keď sme unavení, ale namiesto toho sa nabudíte napríklad kávou alebo vysoko energetickým jedlom), dochádza k rozladenie nielen cirkadiánneho rytmu a ku zhoršeniu kvality, prípadne skrátenie dĺžky spánku, ale bohužiaľ v dlhodobom hľadisku ik rozladenie ostatných funkčných systémov a môže sa stať, že sa tým dokonca prednastaví funkcie niektorých orgánových sústav. Najnáchylnejšie na tieto pomalé a nenápadné zmeny je metabolický systém človeka, kde sa veľmi silno prejavuje vplyv stravy, predovšetkým jej načasovanie a skladba a ďalej napríklad kardiovaskulárny a imunitný systém, ako už ostatne bolo naznačené vyššie. Práve prepojenie cirkadiánneho systému, teda striedanie spánku a bdenia, spolu s metabolickým systémom človeka prináša mnoho zaujímavého pre štúdium obezity a chudnutie.

Počet obéznych ľudí na planéte stúpa a krivka tohto nárastu za posledných niekoľko desiatok rokov prakticky kopíruje za prvé krivku nárastu porúch spánku a za druhé krivku nesprávne dĺžky spánku (teda významne kratšieho či významne dlhšieho spánku). Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) celosvetovo trpí obezitou až 15% mužov a 22% žien z celkového množstva dospelej populácie. Na počiatku vzniku obezity a ďalších súvisiacich zdravotných komplikácií stojí najčastejšie stravovacie návyky. Čo je dôležité, je fakt, že regulácia medzi metabolickými procesmi a spánkom prebieha obojsmerne. Možno teda povedať, že zmeny v metabolizme môžu meniť kvalitu a dĺžku spánku a naopak.

večerné vyjedanie

K jedným z prejavov neadekvátnej kvality či dĺžky spánku patrí znížená obranyschopnosť organizmu a časté pociťovanie únavy. Nedostatok spánku tiež negatívne ovplyvňuje výkon celkovo, a to aj v športe. A naopak všeobecne sa uvádza, že fyzická aktivita podporuje zdravý spánok, zatiaľ čo aktivity založené na duševnú prácu, a navyše zasadené do moderného pracovného prostredia (monitory, technológie, hluk, chemické látky ai.) kvalitu spánku zhoršujú.

Všeobecne možno povedať, že čím je BMI vyšší, tým býva spánok kratšie a menej kvalitné. Vyššia BMI tiež majú ľudia, ktorí majú dlhšiu spánkovú latenciu (to je doba, ktorú strávi človek pred zaspaním), a teda majú kratšiu dobu spánku (nedarí sa dlho zaspať a doba pre spánok sa tým kráti). Zároveň čím má človek vyšší BMI, tým častejšie má aj rôzne pohybové handicapy, ako napríklad bolesť kĺbov alebo chrbta, čo môže zásadne ovplyvniť (ne) pohodlie a spánok narušovať.

dobre spím

Kvalitný a dostatočný spánok je teda z mnohých dôvodov niečo, o čo by sa každý z nás mal snažiť. 

10 krokov k lepšiemu spánku nájdete vo Výzve 33

dobre spím

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.