Výzva č.25 Ovocie mám denne po ruke

Počet zobrazení: 76

Ovocie má v jedálničku svoje miesto, je dôležitou súčasťou správnej vyváženej a pestrej stravy. Obsahuje rad bioaktívnych látok so širokým spektrom pozitívnych účinkov.

Výzva č.25 Ovocie mám denne po ruke

Z čoho sa ovocie skladá?

Ovocie je tvorené zo 70 -90% vodou, zvyšok tvoria predovšetkým sacharidy a vláknina, obsah tuku a bielkovín je zanedbateľný (s výnimkou orechov, ktoré sa medzi ovocie tiež môžu radiť, a niektorého exotického ovocia, napr. Avokáda, ktoré má cca 30% tuku).

Ovocie patrí medzi významné zdroje vlákniny (rozpustnej aj nerozpustnej), je zdrojom vitamínu C, niektoré druhy aj vitamínov skupiny B a karotenoidov, vitamínu E, minerálnych látok a rady látok ochranných, ktoré pôsobia najmä ako antioxidanty.

Rad týchto látok je telu dodávaná aj prostredníctvom konzumácie zeleniny, na ktorú by sme v našom jedálničku rozhodne tiež nemali zabúdať. Zelenine sme venovali celú výzvu, ktorú si môžete pripomenúť tu.

Vedeli ste ale, že podľa botaniky sú niektoré druhy zeleniny v skutočnosti vlastne ovocie? Z biologického hľadiska je totiž ovocie plod jedlé rastliny nad zemou. K ovociu by sme potom radili paradajky alebo napríklad papriku. V praxi sa však na označenie ovocia používajú iba sladké druhy plodov.

Prečo sa odporúča obmedziť konzumáciu ovocia? Môžem jesť pri chudnutí ovocie? A koľko? Odpovie Výzva 25

výzva 25 ovocie mám stále po ruke

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.