Výzva č.17 Tukov sa nebojím

Počet zobrazení: 188

Nebojte sa tukov, ale vyberajte tie správne!

Výzva č.17 Tukov sa nebojím

Tuky bývajú často považované za hlavného vinníka priberanie na váhe. Mnoho ľudí má tak stále pocit, že správnym krokom, ako si udržať postavu či dokonca schudnúť, je tuky obmedzovať na minimum. Je to ale pravda?

Rozhodne nie! Tuky sú živinou, ktorú pre správne fungovanie nášho organizmu nevyhnutne potrebujeme. Tuky sú súčasťou každej bunky, majú zásadný význam pre mnoho funkcií nášho tela, od kardiovaskulárneho systému až po systém nervový. Je však potrebné ich prijímať v rozumnom množstve a voliť tie správne. Nadmerný príjem nevhodných tukov je spojený s rizikom vzniku nadváhy a obezity, s chorobami srdca a ciev alebo rozvojom niektorých typov nádorov. Preto je nutné strážiť nielen množstvo, ale predovšetkým kvalitu tukov.

Ktoré tuky sú tie správne?

DOBRÉ TUKY
- pomáhajú okrem iného udržiavať normálnu hladinu cholesterolu a ak v strave nahradí nasýtené mastné kyseliny, môžu hladinu cholesterolu aj znížiť.

ZLÉ TUKY
- prispievajú okrem iného k zvyšovaniu hladiny cholesterolu

Prednosť by ste teda mali dávať tukom bohatým na nenasýtené mastné kyseliny (MUFA, PUFA) a naopak obmedzovať príjem nasýtených mastných kyselín (SAFA) a transmastných kyselín (TFA). Vždy však záleží na celkovom pomere jednotlivých mastných kyselín v celodennom jedálnička.

V praxi to znamená obmedzovať tuk z živočíšnych potravín a uprednostňovať tuk z rastlinných zdrojov.


A koľko tuku by sme mali prijímať? Viac sa dozviete vo Výzve 17

výzva č. 17 nebojím sa tukov | mojstob.sk

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.