Výzva č.11 Ryba je môj kamarát

Počet zobrazení: 168

Prečo ryby pravidelne zaraďovať do jedálnička?

Výzva č.11 Ryba je môj kamarát

Ryby obsahujú množstvo pozitívnych látok a dôvodov, prečo považujeme ryby za zdraviu prospešné, je naozaj veľa.

Hlavnými zložkami rybieho mäsa je voda (50-83%), bielkoviny (15-22%) a tuky (1-35%). Nutričné ​​zloženie rýb je závislé od jej druhu, veku, ročného obdobia či prostredia, v ktorom žije, dôležité tiež je, čím sa ryba živí, hodnoty sa teda môžu kus od kusu veľmi líšiť.

Čo všetko nám ryby prinášajú?


Kvalitné bielkoviny
Rybie mäso je zdrojom plnohodnotných bielkovín, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny a kvalitou sa vyrovnávajú mäsu ostatných zvierat. Ide o veľmi ľahko stráviteľné bielkoviny, náš tráviaci trakt je dokáže rozložiť za 2-3 hodiny, na rozdiel od mäsa iných živočíchov, ktoré strávi v žalúdku a črevách oveľa viac času.

Prospěšné tuky
Obsah tuku se velmi liší v závislosti na druhu a pohybuje se v rozmezí od 1 do 35 g tuku na 100 g. Všeobecne sa dá povedať, že viac tuku majú ryby žijúce v studených vodách, najmenej tuku majú sladkovodné dravé ryby (ostriež, zubáč, šťuka).Svojim zložením a pomerom omega 3 a omega 6 mastných kyselín predčí rybí tuk aj väčšinu rastlinných olejov. Medzi omega 3 kyseliny sa radí najmä kyselina α-linolénová a ďalej kyseliny s predĺženým uhľovodíkovým reťazcom - EPA (eikosapentaenová) a DHA (dokosahexaenová).

Vitamíny
Z vitamínov majú význam hlavne vitamíny rozpustné v tukoch - A a D, v menšej miere aj vitamíny rozpustné vo vode (B1, B2, B6 a B12).

Minerálne látky
Z minerálnych látok je významný predovšetkým obsah zinku a selénu, morské ryby sú tiež dôležitým zdrojom jódu. Jeho nedostatočný príjem už nie je tak častý (z dôvodu jodizace soli), avšak nedostatok jódu v strave môže byť príčinou problémov so štítnou žľazou.

Ako je to teda s rybami, aké množstvo by sme mali zjesť za týždeň a aký druh rýb si vybrať? Na všetko vám odpovie 

VÝZVA 11

Výzva 11 Ryba je môj kamarát

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.