Výzva č. 9 Bez zeleniny nežijem

Počet zobrazení: 174

Každý deň by ste mali zjesť ideálne 5 porcií zeleniny (a ovocia), pýtate sa, ako toto odporúčanie plniť?

Výzva č. 9 Bez zeleniny nežijem

Ideálne si rozložte konzumáciu zeleniny na celý deň, môžete ju doplniť v podstate ku každému jedlu.

RAŇAJKY
Ak preferujete slané raňajky, pridajte si kúsok čerstvej zeleniny, na pečivo alebo len tak prikusovať  samostatne.

Ak preferujte skladké raňajky, doplňte ich o ovocie.

Olovrant
Na desiatu si môžete vziať pár cherry paradajok, reďkoviek, nakrájanú mrkvu alebo akúkoľvek inú zeleninu. Aby vás olovrant viac zasýtili, pridajte ešte kúsok syra alebo šunky, prípadne kefír. Ak potrebujete výdatnejšie desiatu, pridajte aj kúsok celozrnného pečiva alebo knäckebrot. Ak máte viac času, môžete si pripraviť aj nejaký zeleninový šalát.

Obed
Takmer všetky jedlá možno pripraviť tak, že budú obsahovať aj zeleninu. Vhodné je konzumovať zeleninu aj tepelne upravenú, k čomu sa práve obed hodí najlepšie. Ideálne by v obedové porcii malo byť obsiahnuté cca 200 g zeleniny.

Večera
K letnej večeri sú skvelou variantou zeleninové šaláty. Do šalátu si dajte ideálne cca 200 g zeleniny. Nie je to ale nutnosť a nemusíme sa zeleninou napchať na prasknutie, z lístkového šalátu 200g porciu skrátka neurobíte :-). Ideálne je kombinovať viac druhov zeleniny.

V zime sa lepšie hodia teplé varianty zeleniny, napr. dusená či pečená zelenina sa dá pripraviť na veľa spôsobov, vynikajúce sú aj zeleninové polievky.

Nezabúdajte na pravidlo, že zelenina sama o sebe nestačí a je potrebné ju doplniť o nejaký zdroj bielkovín
a nevynechávajte ani sacharidy.

Ako si nastaviť zeleninový jedálniček?

Výzva 9

bez zeleniny nežijem

 

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.