Späť

Vianoce a sviatky, ako ich zvládnuť bez výčitiek

Pridané: 17.12.2018 09:13:02 Počet zobrazení: 1229

17 December 2018

Štedrý večer nastal - čo sa k tomu pojmu viaže?

Vianoce a sviatky, ako ich zvládnuť bez výčitiek

Pohoda, láska, darčeky a predovšetkým veľa dobrého jedla. Aby sa vám toto obdobie podarilo zvládnuť v pohode a pokoji, prinášame vám pár rád.

Vianočné desatoro - praktické rady, ako zvládať vianočné sviatky bez výčitiek

1. Vianočné sviatky nie sú len o jedle, užívajte si chvíle pokoja, a čas s rodinou môžete stráviť nielen pri stole alebo u televízie, ale napríklad aj na prechádzke.

2.Ovládnite svoje vianočné myšlienky typu "teraz si doprajem a začnem chudnúť od nového roka", pokúste sa o celoročný postoj "všetko s mierou".

3. Strážte si veľkosť porcie a neprejedajte sa, bude vám zbytočne ťažko. Prvé sústo  vychutnáte, ďalšie už sú len zotrvačnosť.

4. Nesúťažte v množstve napečeného cukroví, vyberte si pár najobľúbenejších druhov a upečte len primerané množstvo, dojedanie cukroviniek  ešte mesiac po Vianociach už bude len z povinnosti a nikto to neocení.

5. Nemajte vianočné dobroty stále na očiach, čím väčšiu prekážku k dosiahnutiu cukroví musíte prekonať (cukrovinky v pivnici), tým menej ho zjete. Oddeľte si na tanierik pár kúskov cukroví, ktoré si za deň dovolíte a nezobkajte  nevedomky, kedykoľvek idete okolo plnej misy cukroví.

6. Nezabúdajte na pohyb, môžete tým kompenzovať zvýšený energetický príjem a verte, že po rodinnej prechádzke  si vychutnáte ležanie pri televízore ďaleko viac, ako by ste tam ležali celý deň.

7. Po prechádzke si môžete bez výčitok pochutnať na svojom obľúbenom kúsku cukroví, nie je však nutné ich zjesť veľké množstvo, na treťom, piatom či desiatom kúsku už si určite nepochutnáte toľko ako na prvom. Pôžitok z jedla nerastie s jeho množstvom.

8. Na štedrovečernú večeru si naplánujte zvýšený kalorický príjem, teda bez výčitiek si pochutnajte. Nie je nutné vždy hľadať nejaké menej energetickej náhrady, ak si raz za rok doprajete vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom, určite po tom nepriberiete, ak však v duchu štedrovečernej večere prežijete celé obdobie Vianoc, na vašej hmotnosti sa to už pravdepodobne prejaví.

9. Na návšteve nemusíte zjesť všetko, čo vám bude ponúknuté, naučte sa asertívne odmietať.

10. Skúste vašej návšteve pripraviť odľahčený variant pohostenia (napr. v podobe zeleninových  jednohubiek či ovocia), uvidíte, že to po niekoľkodňovom prejedaní väčšina hostí ocení.

 Vianočný pohodu vám praje celý tím Stob

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.