Späť

Svetový deň hepatitíd 2020 v Bardejove

Pridané: 12.8.2020 08:59:06 Počet zobrazení: 370

12 August 2020

V historickom centre Bardejova v Poľsko-Slovenskom kultúrnom centre organizovala dňa 24.7.2020 Slovenská spoločnosť praktickej obezitológie ( SSPO ) spolu s ďalšími partnermi preventívnu akciu k Svetovému dňu hepatitíd.

Svetový deň hepatitíd  2020 v Bardejove

Účastníci  celodennej akcie mali možnosť okrem meraní komplexnej analýzy zloženia tela,  hodnôt krvného tlaku a pulsu, glykémie, si nechať  vyšetriť pečeň prístrojom FIBROSCAN , ktorý zistí stupeň poškodenia pečene a % tuku v pečeni v priebehu niekoľkých minút. Výsledky meraní  mohli občania konzultovať s odborníčkou a organizátorkou akcie doc. MUDr. Máriou Belovičovou, PhD. mim.prof. 

rr

O všetky merania bol ako obvykle veľký záujem, elasticitu pečene a % tuku si zmeralo vyše 100 záujemcov a aj ja som bola pri tom, lebo ma problematika zaujíma.

Pri tukovej chorobe pečene ( steatóze ) sa v pečeňových bunkách hromadí tuk, v prípade, že jeho množstvo je vyššie ako 5-10%, sa tuk prestáva metabolizovať, hromadí sa v pečeni a vzniká zápal  a neskôr ďalšie zdravotné problémy. V  niektorých prípadoch môžu ochorenia pečene prebiehať bez akýchkoľvek príznakov a  podľa odborníkov sú jedným z najčastejších dôvodov úmrtia. Najvyšší výskyt ochorení  pečene má alkoholová choroba pečene, nealkoholová tuková choroba pečene a chronické vírusové zápaly pečene, ktoré môžu prerásť do cirhózy a karcinómu pečene.

Preventívnymi opatreniami pri alkoholovej chorobe pečene je zmena životosprávy a abstinencia alkoholu, pri nealkoholovej tukovej chorobe pečene diéta  s obmedzením tukov, zvýšenie fyzickej aktivity a zníženie hmotnosti.  Účinnou prevenciou pri vírusových hepatitídach je očkovanie.

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.