Psychoterapia a jej použitie v liečbe obezity
Pridané: 30.7.2018 15:26:23 Počet zobrazení: 1013
30 Júl 2018
Vplyv psychoterapie pri liečbe obezity

Ide o liečbu našej psychiky a to predovšetkým rozhovorom s terapeutom. Psychoterapia predstavuje rôzne náročné varianty, od jednorazovej intervencie, cez krátkodobú psychoterapiu až po veľmi náročnú dlhodobú starostlivosť. Spravidla rozlišujeme psychoterapiu individuálnu (klient - psychológ) a skupinovú (skupina klientov - psychológ).
Sila skupinovej terapie spočíva predovšetkým vo vzájomnej podpore jednotlivých členov skupiny. Ich vzájomná komunikácia, dávanie a dostávanie spätných väzieb pôsobí pod vedením terapeuta k zlepšeniu psychického (zdravotného) stavu klientov. Skupinová terapia nemusí ale dávať dostatočný priestor na riešenie individuálnych intímnych problémov. Potom môže byť tou správnou voľbou individuálna psychoterapia. V dialógu s terapeutom sa klient venuje len sám sebe a svojmu problému, čo môže prinášať hlbšíe pochopenie a rozbor situácie.
K základným historicky významným psychoterapeutickým smerom patrí psychoanalýza, individuálna a analytická psychológia, kognitívna psychológia, humanistická psychológia a v neposlednom rade aj behaviorizmus, z ktorého sa neskôr vyvinul smer KBT (kognitívno behaviorálna terapia). Tá sa ukazuje pre terapiu obezity ako najefektívnejšia.
KBT vychádza z teórií učení a veľa využíva metód nácviku riešení ťažkých situácií. Vychádza z teoretického predpokladu, že emócie a konania človeka sú do značnej miery určované tým, ako interpretuje ( vníma a vysvetľuje si ) svet. Niekedy môžeme náš problém nesprávne chápať, (vytvárame si tzv. dysfunkčné schémy). Postupným skúmaním vlastného myslenia a prežívania môžeme pozmeniť náš postoj k danému problému a teda nachádzať predtým netušené riešenie. Prichádzame tak k novému pochopeniu svojho problému a otvárame sa ďalším možnostiam.
Cieľom KBT (najmä psychoterapie) je zmena. Tak sa môže stať, že terapeut vycvičený v KBT bude s klientom pracovať mimo iného aj formou nácvikov zvládania problematických situácií, aby klient "nanečisto" a potom v reálnom živote získal väčšiu sebaistotu, zvýšil schopnosť sa rozhodovať, prestal sa obávať konfliktov, lepšie ovládal svoje pocity aj svoje konanie a pod.
Účinnosť KBT bola preukázaná u depresií, úzkostných porúch, panických porúch, obsedantno-kompulzívnych porúch, posttraumatických stresových porúch, porúch osobnosti, porúch príjmu potravy a u liečby obezity.
Preklad: Dr. Hana Vrabcová