Pre trvalé schudnutie je dôležitejšia hlava ako žalúdok

Pridané: 23.7.2018 12:57:50 Počet zobrazení: 1202

23 Júl 2018

Začíname chudnúť

Pre trvalé schudnutie je dôležitejšia hlava ako žalúdok

Správna motivácia je pri chudnutí veľmi dôležitá. Ak chudnete pravidelne s prichádzajúcim novým rokom , alebo chcete schudnúť rýchlo do plesových šiat, uvedomte si, že toto už ste vyskúšali veľakrát. Porovnajte zisky (ustúpia zdravotné problémy, dobehnem električku, vmestím sa lepšie do vane, kúpim si pekné šaty a pod.),  a straty (budem musieť premýšľať nad tým, čo zjem, budem musieť obmedziť tučné a sladké jedlá, budem musieť prekonať lenivosť a viac sa hýbať), ktoré z redukcie váhy plynú. Rozhodnite sa, či je vhodná doba k jej začatiu práve teraz. Ak preváži vo vašom bilancovaní obety, počkajte ešte nejakú dobu, až sa motivácia k chudnutiu zvýši. Rozhodnutie odložiť chudnutie na dobu, kedy budete viac motivovaní, nie je neúspech, ale prevencia neúspechu. Ak preváži zisky, je všetko v najlepšom poriadku a môžete na sebe začať s chuťou pracovať.

Optimálna motivácia k chudnutiu

Pokiaľ si dáte v rámci predsavzatia cieľ, aby ste zvýšili svoju telesnú kondíciu a upravili trvalo svoj jedálny lístok , a pritom len tak mimochodom zhodili nadbytočné kilogramy, ste na najlepšej ceste k úspechu. V tomto prípade sa nestanete otrokom toho, čo Vám malo prinášať potešenie - jedlo a myšlienky vzťahujúce sa k Vašej postave Vám už nebudú odčerpávať všetku životnú energiu. Kilogramy nebudete spájať s hodnotou Vašej osobnosti. Pustíte sa do aktivít, ktoré ste nevykonávali kvôli pocitu zlého bytia z nadbytočných kilogramov. Zmenu vo svojich návykoch zabudujete automaticky do svojho života ako napr. čistenie zubov. Zvýši sa Vám kvalita života, čo je predpokladom k tomu, že nový životný štýl prijmete za svoj.

Reálne ciele vo vzťahu k správaniu a k množstvu schudnutých kilogramov

Pri dávaní si predsavzatí vypustite zo svojho slovníčka „nikdy“ (nedotknem  sa od nového roku sladkého), stačí „väčšinou“ (nechajte si priestor pre chybovanie). Ináč bude Váš život aj naďalej rozdelený na obdobie strádania, kedy chudnete , a na obdobie absolútnej  nekontroly, kedy zbierate sily na ďalšie chudnutie  a za rok budete stáť pred takým istým predsavzatím na váhe, ktorá bude zasa ukazovať o pár kíl navyše. Schudnutie  5 - 10 % vašej váhy už prináša veľké zdravotné zisky, tak nebuďte maximalistami.

Pokiaľ držíte prísnu radikálnu diétu, objavia sa negatívne emócie, podráždenosť, depresie, emočná labilita, vynárajú sa nadmerné myšlienky na jedlo a eufória z prvých úbytkov je veľmi  krátkodobá. Tým, ktorí chudnú rozumne, sa naopak zlepšuje nálada, dochádza k zníženie telesných ťažkostí , zvýšeniu telesnej aj psychickej zdatnosti a zvýšeniu kvality života vôbec. Pokiaľ teda chcete zmeniť svoje správanie, emócie a myslenie trvalo, nemôžeme  vynechať základné  zákony teórie učenia. Len ta zmena, ktorá je nejako  pozitívne posilnená a odmenená, sa udrží. Tá, čo je trestaná, vymizne. 

Robte teda len také zmeny, pri ktorých nestrádate.

preklad: Dr. Hana Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.