Poruchy príjmu potravy (PPP)

Pridané: 30.7.2018 15:38:54 Počet zobrazení: 1254

30 Júl 2018

Aké sú najčastejšie rizikové faktory?

Poruchy príjmu potravy (PPP)

Obdobne  ako v prípade niektorých iných duševných porúch sa aj na vzniku a rozvoju mentálnej anorexie a bulímie podieľa celý rad rôznych faktorov.

Okrem držania redukčných diét však neexistuje žiadna príčinná súvislosť, ktorá by sa vyskytovala u väčšiny chorých a vysvetľovala ich ťažkosti. Nebezpečný je preto vplyv najmä takých faktorov, ktoré zvyšujú záujem o telo a príjem potravy, a ktorých dôsledkom môže byť diéta.

Jej prípadná "oprávnenosť" (napríklad obezita v detstve alebo somatické ťažkosti vyžadujúce diétu) spravidla komplikuje včasnú diagnostiku a účinnú intervenciu.

Medzi najčastejšie rizikové faktory patrí:

- obezita

- diéty a nadmerný záujem o výživu v rodine

- esteticky nevhodná distribúcia tuku

- extrémy v telesnej výške (pre príliš vysoké alebo veľmi malé dievčatá býva ich telo problémom a môže nabádať k diétnym obmedzeniam)

- záujmy alebo profesie akcentujúce záujem o telo a telesnú hmotnosť (baletky, tanečnice, modelky a pod.)

Takmer dve tretiny dievčat (žien) s poruchami príjmu potravy dávajú vznik poruchy do súvislosti s nejakou životné udalosťou. Najčastejšie uvádzajú osobné alebo rodinné problémy, narážky týkajúce sa telesného vzhľadu a životné zmeny. Väčšinou je veľmi ťažké rozlíšiť, nakoľko sú tieto problémy významnou príčinou, alebo dôsledkom poruchy, prípadne akú ďalšiu úlohu hrajú v živote chorého.

Preto by ani liečba mentálnej anorexie a bulímie nemala byť založená na úvahách o možných príčinách poruchy a mala by smerovať skôr k zmene nevhodných stravovacích návykov a postojov a k potlačeniu vplyvu faktorov udržujúcich poruchu. U mladších pacientov je potrebná úzka spolupráca s ich rodinami.

Skupina pacientov s poruchami príjmu potravy je veľmi rôznorodá. Okrem dievčat, ktoré v zásade dokážu zvládnuť svoj problém svojpomocne, je možné sa stretnúť s dlhodobo podvyživeným anorektičkami a zúfalými depresívnymi bulimičkami, ktoré vyžadujú hospitalizáciu. Ani ich dramatické zdravotné a psychické ťažkosti ale nepostrádajú zrozumiteľnú logiku a väčšinou ustúpia, ako náhle sa chorému podarí získať kontrolu nad jedlom, získať novú životnú radosť - nové záujmy, nového partnera, ukončenie nejakého zložitého obdobia, vyriešenie problémov v rodine, vo vzťahu, v škole , vystúpenie zo "zabehnutých koľají.

Preklad: Dr. Hana Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.