Obezita ako ochorenie zo stresu

Pridané: 24.7.2018 09:27:19 Počet zobrazení: 1344

24 Júl 2018

Čo s nami robí stres?

Obezita ako ochorenie zo stresu

Asi všetci dobre vieme, že pri stresovej záťaži sa náš organizmus pripravuje k záchrane.Ide teda o automatickú reakciu na predpokladané alebo prežívané nebezpečenstvo. Naše telo mobilizuje energiu, a tak dochádza k nabudenie organizmu. Ak trvá však pôsobenie stresorov dlho, organizmus sa vyčerpáva. Klesá nám imunita, a tým pádom je náš organizmus náchylnejší k funkčným a iným poškodeniam. Takto vzniknuté choroby označujeme ako psychosomatické ochorenia.

Stres, ktorý spôsobuje v organizme psychickú nerovnováhu, môžeme označiť ako emočný stres. Jedná sa o nevyjadrené emócie (pocity napätia), ktoré v organizme spravidla pôsobia dlhodobo (chronicky). Mnohým ľuďom sa stáva, že emócie potláčajú. Ak ich potláčame  chronicky a nevedome často v dôsledku výchovy, kedy sme ako malé deti mohli byť odrádzané (alebo aj trestané) za prejavovanie negatívnych emócií (zlosť, strach a i.),naučili sme sa postupne stres potláčať alebo skrývať. To ale v žiadnom prípade neznamená, že táto emócia prestala existovať!

Keď si predstavíte každú emóciu, či už pozitívnu alebo negatívnu ako určité množstvo energie, ktoré sa zväčšuje ako para pod pokrievkou, čo môže nasledovať? Nahromadený emočný stres musí  niečím von. Keď nevyjadríme  svoje emócie asertívne, pretože si ich ani neuvedomujeme, vyjadria ich za nás telesné príznaky. Bežne vo forme občasných bolestí hlavy, tráviacich problémov, srdcovo-cievnych ochoreniach atď. Medzi psychosomatické ochorenia sa okrem iného radia aj poruchy príjmu potravy a obezita.

Ako sme si vyššie vysvetlili, stres sa u disponovaných jedincov môže manifestovať v prejedaní. Veľmi jednoducho povedané, namiesto toho aby ste slobodne a asertívne oznámila mužovi, že s ním nesúhlasíte, automaticky siahnete po nejakej potravine, ktorá vás upokojí. Pravdepodobne si ani neuvedomíte, čo cítite, čo potrebujete takto upokojovať. Veľmi často sa ľudia uchyľujú k pojedaniu a upokojeniu sa potravinami práve z dôvodov stresu, nervozity, samoty, nedocenenia, zlej nálady pod.

Práve tieto nevhodné spôsoby správania rieši kognitívno behaviorálnej psychoterapie, ktorú využíva STOB vo všetkých svojich kurzoch, brožúrkach a prístupoch na liečbu obezity. Vďaka tejto metóde sa človek učí rozoznávať svoje emócie tak, že si ich začne uvedomovať a kontrolovať. Tým sa stávame vedome zodpovední za svoje správanie a konanie a lepšie sa nám potom darí ovládať inokedy nezvládnuteľné situácie.


Preklad: Dr. Hana Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.