Môže relaxácia ovplyvniť moju snahu o chudnutie?

Pridané: 30.7.2018 15:34:53 Počet zobrazení: 1125

30 Júl 2018

Ako môže pomôcť relaxácia pri chudnutí?

Môže relaxácia ovplyvniť moju snahu o chudnutie?

Stres a relaxácia sú ako odvrátené strany jednej mince. Oba stavy majú svoje dané zákonitosti,  a tak aj vplyv na naše fyzické i duševné zdravie. Stres poznáme všetci, ale relaxovať každý nevie.

Ako môže pomôcť relaxácia?

O relaxácii možno povedať, že je jedným zo spôsobov, ako byť v bližšom kontakte so svojou mysľou a poťažmo aj telom. Týmto kontaktom môžeme dosiahnuť upokojenie, lepšie uvedomenie si vlastných pocitov aj myšlienok.

Pri relaxácii sa učíme uvoľniť telo a usmerňovať tok našich myšlienok, tak aby sme si vytvorili priestor, v ktorom sme rýdzo v sebe. Tak môžeme napr. sústreďovať svoje myšlienky aj emócie na vizualizáciu nášho cieľa.

Čo je to vizualizácia ciele?

Jedná sa o myšlienkové a emočné podporovanie toho, o čo sa snažíme. Predstavovaním si nášho cieľa sa udržiavame motivovaní a pripravení k prípadnému "boju".

Aby bol človek schopný odolávať, musí si vizualizovať (predstavovať) cieľ, ktorý je reálny a v súlade s jeho potrebami, hodnotami a presvedčením. Len tak má naše úsilie šancu na úspech a vizualizácia plní funkciu sebapodpory. Pozitívnu vizualizáciu treba v  stave relaxu často opakovať a rozvíjať, obdobne ako keď sa učíme nové zručnosti. V stave relaxu sme sami k sebe vnímavejší a ľahšie môžeme ovplyvňovať svoje podvedomie a tak rozvíjať sebadôveru.

Prečo je dôležitá vizualizácia ciele?

Účelom vizualizácií je vtlačiť do nášho podvedomia predstavu nášho úspechu. Keď si ho budeme predstavovať, dostavia sa aj pocity radosti, hrdosti a pod., čo pôsobí blahodarne na našu motiváciu a spokojnosť. Zvyšujeme si tak odhodlanie a energiu.

Myšlienky preukázateľne vytvárajú alebo ovplyvňujú fyziologické odozvy (známe u jogínov, kedy sú schopní riadiť vôľou tep, teplotu tela ...). Keď si budem predstavovať, že za dverami v noci niekto stojí, pretože sa mi zdal zlý sen, zvýši sa mi tep, zmení sa dýchanie atď. Preto naše myšlienky nás ovplyvňujú pozitívnym aj negatívnym spôsobom. Pri relaxáciách sa využíva sily myšlienok na naše prežívanie a následné správanie v pozitívnom slova zmysle.

Relaxačné techniky sú jednou z možností, ako získať a udržať sebapodporu.

Relaxačné CD si môžete objednať tu

Preklad: Dr. Hana Vrabcová.

 

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.