Meranie obezity
Pridané: 24.7.2018 08:35:58 Počet zobrazení: 1238
24 Júl 2018
Aký je najjednoduchší spôsob merania obezity?

BMI
Najjednoduchším, ale veľmi orientačným zhodnotením váhy je výpočet BMI, tzv. Body Mass Indexu, avšak tento výpočet nehodnotí podiel svalovej a tukovej hmoty, ale hodnotí len celkovú hmotnosť.
Človek majúci vysoký podiel svalovej hmoty, napríklad aktívny športovec, môže mať podľa tohto výpočtu definovanú obezitu, hoci jeho hmotnosť je zvýšená iba vyšším podielom svalovej hmoty, nie tukovej.
Množstvo tuku v tele
Najvhodnejším spôsobom hodnotenia nadváhy a obezity je zistenie telesného zloženia, teda podiel tuku a svalovej hmoty v tele. Obezita je definovaná ako zmnoženie tukového tkaniva v organizme. Podiel tuku v organizme je ovplyvnený pohlavím, vekom a etnickým charakterom populácie. Fyziologicky je vyšší podiel tuku u žien (norma do 25 - 30%), ako u mužov (norma do 20%).
Ďalej však veľmi záleží, ako s týmito predpokladmi naložíme, vonkajšie faktory, najmä naše stravovacie a pohybové návyky majú na podiel tuku v tele zásadný vplyv.
Predtým sa na stanovenie množstva tuku v tele používalo meranie kožných rias pomocou tzv. kaliperácie, avšak táto metóda bola pomerne zdĺhavá a často dochádzalo k mnohým nepresnostiam.
V poslednej dobe sa využíva predovšetkým bioelektrickej impedancie, ktorá sa zakladá na princípe rôznej elektrickej vodivosti jednotlivých zložiek tela.
Najjednoduchší spôsob merania ponúkajú prístroje, ktoré sa uchopia len do rúk, teda je meraná iba horná časť tela.
Ďaľšou možnosťou sú domáce váhy ,ponúkajúce možnosť merania tuku a svalovej hmoty, avšak tieto váhy majú vo väčšine prípadov iba elektródy určené pre šľapy nôh, v tomto prípade je zase meraná iba spodná časť tela.
Najlepšou voľbou je teda vyberať také váhy, ktoré ponúkajú elektródy ako pre šľapy nôh, tak pre dlane.
Najpresnejšie výsledky merania ponúka napr. prístroj InBody či Bodystat.
Ak chcete zistiť podiel tuku vo vašom tele, môžete sa na meranie objednať tu
Pre správne výsledky merania je však vhodné dodržiavať nasledujúce zásady zhodné pri každom meraní:
- žiadne jedlo a pitie posledné 4 až 5 hodín pred meraním
- žiadna fyzická námaha 12 hodín pred meraním
- žiadny alkohol ani kofeín 24 hodín pred meraním
Pre lepšie výsledky pri opakovanom meraní po uplynutí nejakej doby je vhodné vykonávať test približne v rovnakom čase, napr. ráno nalačno.
Ku kolísaniu hladiny tekutín v tele a zložení tela dochádza napr. pred menštruáciou, počas menštruácie, pri zlyhaní obličiek, pri užívaní niektorých liekov (obzvlášť diuretík) a pri ďalších stavoch zapríčiňujúcich zadržiavanie alebo straty vody.
TEST SA NEODPORÚČA PRE ŽENY V SKORÝCH FÁZACH TEHOTENSTVA A PRE OSOBY S ELEKTRONICKÝMI IMPLANTÁTMI.
Rozloženie tuku v tele
Zo zdravotného hľadiska je dôležité nielen aké percento tuku v tele máte, ale ešte dôležitejšie je, ako je váš tuk rozložený. Podľa rozloženie tuku rozlišujeme dva typy obezity.
Obezita viscerálna , vnutrobrušná, androídna, mužského typu, jablku podobná:
Je charakterizovaná hromadením tuku v oblasti brucha a hrudníka. Je spojená s vyšším výskytom metabolických a kardiovaskulárnych komplikácií obezity.
Obezita gynoídna, ženského typu, hruške podobná:
Je charakterizovaná zmnožením podkožného tuku najmä na zadku a stehnách. Z hľadiska zdravotného je menej riziková ako mužský typ obezity. Predtým sa klasifikoval androídný a gynoídny typ obezity podľa pomeru medzi obvodom pásu a bokov. Dnes sa považuje za postačujúce ukazovateľ metabolických a kardiovaskulárnych rizík iba obvod pásu (meria sa v horizontálnej rovine uprostred vzdialenosti medzi hrebeňom bedrovej kosti a spodným okrajom posledného rebra).
Obvod pása určujúce zvýšené a vysoké riziko metabolických a kardiovaskulárnych komplikácií obezity u mužov a žien:
Zvýšené riziko Vysoké riziko
Muži> 94 cm > 102 cm
Ženy> 80 cm > 88 cm
Preklad: Dr. Hana Vrabcová