Máte sa pustiť do chudnutia práve Vy?

Pridané: 23.7.2018 12:55:16 Počet zobrazení: 1231

23 Júl 2018

V prvom rade skúste náš kalkulátor BMI.

Máte sa pustiť do chudnutia práve Vy?

bmi mojstob.sk

Kto by rozhodne chudnúť nemal?

Kto má váhu v norme

Pokiaľ máte váhu v norme (zistíte podľa BMI), rozhodne sa nepokúšajte razantne chudnúť, ale venujte sa pravidelnej pohybovej aktivite a vyváženému jedálničku. Ale nie je treba dramaticky znižovať energetický príjem.

Pokiaľ vás trápi len  disproporcie

Pokiaľ vám prebýva tuk na zadku a chýba na prsiach ,chudnutím tento problém nevyriešite. Schudnete tam, kde to nepotrebujete ( prsia, tvár ), a pokiaľ naberiete, tak zasa tam, kde už tuku máte veľa (zadok, brucho). Pokúste sa teda držať si váhu stabilnú, trebárs  aj v pásme miernej nadváhy. Je to lepšie riešenie ako sa stále pohybovať medzi váhou normálnou a obezitou. 

Disproporcie môžete čiastočne zmierniť  len  vhodným cvičením.

Komu je dané viacej  kilogramov zhora

Všetky znaky včítane výšky, inteligencie aj váhy sú rozložené podľa Gaussovej  krivky. To znamená, že 50 % ľudí je v danom znaku v priemere, 25 % v podpriemere a 25 % v nadpriemere. To sa týka aj obezity, a je to jedna z príčin nespravodlivosti, prečo si niektorí doprajú, čo hrdlo ráči , a iní nie a nie schudnúť. Každému je daná do vienka nejaká biologická váha. Kam až to s váhou dovedieme, záleží samozrejme na našom životnom štýle. Chronickí dietári vedia, o čom je reč. Pokiaľ sa vám pri rozumnom chudnutí váha zastaví na určitom bode a nižšie to už nejde,  nebojujte proti prírode, aj keby bola vaše váha v pásme miernej nadváhy.

Kto má skúsenosti s 
poruchami príjmu potravy

Kto má nadváhu a mal v anamnéze mentálnu anorexiu alebo bulímiu, nech si radšej prežije  spokojný život s pár kilami  navyše, ako s rizikom návratu choroby.

Straty prevážia  nad ziskami

Zvážte zisky a straty z chudnutia, urobte  bilanciu, čo prevažuje. Pokiaľ prevážia straty, ešte  pravý čas pre chudnutie nenastal. Rozhodnutie  odložiť chudnutie na dobu, kedy budete viacej motivovaní, nie je  neúspech, ale prevencia proti neúspechu. Tento spôsob chudnutia  by mal byť pre Vás už posledným pokusom.

Autor: PhDr. Iva Málková, preklad: Dr. Hana Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.