Výzva č.21 Jem orechy a viem koľko

Všetko s mierou! Toto zlaté porekadlo platí úplne vo všetkom a ani blahodarne pôsobiace oriešky a semená nie sú žiadnou výnimkou. Ako teda dodržiavať správnu orieškovú a semienkovú "mieru"?

Výzva č.21 Jem orechy a viem koľko

Možno ste aj vy ešte donedávna oriešky a semienka zavrhovali pre vysoký obsah tuku.

Dnes je situácia úplne opačná a orechy a semienka sa postupne stávajú neoddeliteľnou súčasťou každodenných jedálničkov.

Orechy radíme medzi orechy, hoci nie sú moc sladké a obsahujú veľa tuku. Výnimkou sú arašídy, ktoré patria medzi strukoviny, ale pre podobné nutričné ​​zloženie sú zaraďované aj medzi orechy.

Najbežnejšie druhy sú orechy vlašské, lieskové, mandle, kešu, arašídy (búrske), para, pistácie, pekanové, makadamové, kokosové alebo píniové.

Olejnatými semienkami (ďalej len "semenami") rozumieme nelúpané alebo lúpané semená olejnín.

Patrí sem napríklad mak (modrý a biely), slnečnica, tekvica (tekvica), sezam, ľan alebo horčica (biela a čierna). Zo semien sa u nás konzumuje od nepamäti mak, v poslednej dobe však aj ďalšie semená, a to aj exotická, napríklad šalvie.

Prečo sa teda trend obrátil a je dobré orechy a semienka pravidelne konzumovať? Odpovie vám Výzva 21 

Jem orechy a viem koľko

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.