Hlavné zásady redukčného režimu

Pridané: 23.7.2018 13:02:01 Počet zobrazení: 1192

23 Júl 2018

Zázračné diéty neexistujú, preto je nutné znížiť energetický príjem a zvýšiť výdaj pomocou pohybovej aktivity

Hlavné zásady redukčného režimu

Hektická doba vedie rad obéznych do bludného kruhu chudnutia, striedania jo-jo efektov a hľadania zaručenej diéty. S genetickými dispozíciami k priberaniu na váhe je jedinou možnou cestou akceptovať celoživotné zmeny životného štýlu s vhodne zostaveným jedálničkom a s pridaním fyzickej aktivity. Obezita je len obraz nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Zázračné diéty neexistujú, vždy treba docieliť negatívnej energetickej bilancie, teda znížiť energetický príjem a zvýšiť výdaj pomocou pohybovej aktivity

V dlhodobom horizonte je odporučená pre obézne osoby vyvážená strava so zložením 40-50% sacharidov, 20-30% bielkovín, 25-35% tukov z celkovej dennej prijatej energie. Pre bežnú populáciu, ktorá nedodržiava redukčný režim, všeobecne platí 55-60% sacharidov, 15% bielkovín a 30% tukov z celkového energetického príjmu.

Hlavné zásady redukčného režimu:

  • Obmedziť energetický príjem o cca 2000 kJ za deň
  • Obmedziť príjem nevhodných tukov, ale kvalitné tuky nevynechávať
  • Znížiť príjem sladkostí, sladkých nápojov, potravín s vysokým glykemickým indexom
  • Zapracovať dostatočný príjem zeleniny (400 - 500 g / deň) a vhodný výber ovocia (200 g / deň)
  • Dostatočný príjem mliečnych výrobkov (nízkotučné alebo polotučné)
  • Znížiť obsah soli (do 4-6 g / deň)• Zabezpečiť vhodný pitný režim
  • Dodržiavať pravidelný režim stravovania
  • Dbať na pestrosť potravín, vhodnú technologickú aj tepelnú úpravu stravy

Usilujte teda o to, aby vaše telo dostalo aj pri redukcii váhy všetko, čo potrebuje. Je to podobné, ako keď pečiete napr. koláč, každý komponent je tam dôležitý, ak niektorého dáte priveľa alebo naopak málo, môžete všetko úplne pokaziť. Rovnako je to pri jednostranných diétach, vaše telo potrebuje všetky živiny v optimálnom množstve, inak nebude dlhodobo správne fungovať. Jedálniček vhodný práve pre vás vám pomôže zostaviť program Sebekoučink.

preklad: Dr. Hana Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.