Späť

Európsky deň obezity 2018

Pridané: 24.9.2018 16:06:32 Počet zobrazení: 1068

24 September 2018

20.októbra 2018

Európsky deň obezity 2018

Ako to všetko začalo?

Európsky deň obezity (EDO) je nezávislá celoeurópska iniciatíva, ktorej cieľom je podporiť spoločnosť k aktívnemu prístupu zvládanie problému narastajúcej nadváhy a obezity a zapojili sa do nej lekárske, lekárnické aj pacientske komunity. Snažia sa apelovať na to, aby obezita a nadváha začali byť vnímané ako akútny celospoločenský zdravotný problém, ktorý v súčasnosti nadobúda rozmery epidémie, a nie je to len kozmetická záležitosť stoviek jedincov.

Celkom po prvý raz sa konal tento deň v mnohých európskych krajinách v r. 1994, kedy ho usporiadala spoločnosť Eurobesitas a prenášal so satelitom, čo bolo dosť výnimočné na vtedajšiu dobu. Tu bol zárodok aj Dňa zdravia, ktorý organizuje STOB – tohto roku už po dvadsiaty druhý raz 20.oktobra 2018.

deň obezity

Po niekoľkoročnej pauze sa udalosti ujala EASO - Európska organizácia pre štúdium obezity a koná sa tento rok po deviaty raz. Pri tejto príležitosti sa bude 15. 5. konať v Prahe tlačová konferencia, na ktorej bude mať svoje čestné slovo aj naše Iva Málková a bude opäť obhajovať psychologický prístup pri liečbe obezity.

Obezita v číslach

Obezita je závažným témou dnešnej doby.

Odhaduje sa, že v roku 2025 sa bude nadváha či obezita týkať až 2,7 miliardy dospelých, z ktorých 177 miliónov ťažko obéznych bude potrebovať liečbu (pozn. na planéte je cca 7,5 miliardy obyvateľov).

Na obezitu sa už teraz ročne vydávajú sumy šplhajúce sa do rádov biliónov dolárov. Dáta z prieskumu STENMARK z roku 2013 ukazujú, že v Českej republike sa nadváha týka 34% dospelých a obéznych je 21%. Priame náklady na liečbu chorých obéznych tvoria asi 10% z celkových zdravotných výdavkov, tj. ide o desiatky miliárd korún ročne.

Európsky deň obezity 2018 mojstob.sk

 

Obezita a aké sú riešenia?

V Českej republike majú ľudia s nadváhou a obezitou v porovnaní s mnohými európskymi krajinami možnosť veľmi kvalitnej terapie.

Ľuďom s ťažším stupňom obezity sú určené Centrá pre diagnostiku a liečbu obezity, pre ľudí s nadváhou a obezitou je široká ponuka obezitologických ambulancií a poradní a tiež naše kurzy a individuálne poradenstvo podľa metodiky spoločnosti STOB.

V utorok 15. 5. 2018 sa koná v Lekárskom dome v Prahe tlačová konferencia k Európskemu dňu obezity.

Na tlačovej konferencii bude hovoriť o možnostiach terapie obezity prof. Svačina, MUDr. Šrámková ukáže na nové trendy v terapii obezity, kedy je veľmi efektívny chirurgický prístup, a to aj u diabetikov 2. typu. S prichádzajúcimi novými technickými možnosťami môže pomôcť aj telemedicína, o ktorej bude hovoriť MUDr. Matoulek (napr.diaľkový prenos lekárskych informácií od pacienta k lekárovi, chytré telefóny, využitie internetu a pod.). A na záver nebude chýbať ani prednáška Ivy Málkovej o psychologickom prístupe.

Psychologický prístup k terapii obezity

Psychológovia ponímajú obezitu širšie ako  je obvyklá definícia zmnoženie tukového tkaniva. Ide často o poruchu v myslení a emóciách, ktoré vedú k nevhodnému správaniu. Problematika chudnutia a naberania potom odčerpáva chudnúcim väčšinu životnej energie. Terapiu obéznych nemožno zredukovať len na predpis pravidiel správania, bez toho, aby sme zobrali do úvahy vplyv na kvalitu ich života. Zmena môže byť trvalá, ak je spojená s pozitívnymi emóciami a nie s utrpením. Ako jeden z najefektívnejších smerov pre dosiahnutie trvalých zmien v správaní, emóciách a myslenií sa ukazuje kognitívno-behaviorálna terápia (KBT) a prístupy mindfulness (všímavosti). Tento prístup sa môže realizovať nielen v skupinových kurzoch zdravého chudnutia, pri individuálnej terapii, ale aj cez internet, napr. kurz chudnutie na mieru sa STOBom.

Európsky deň obezity mojstob.sk

Internet ako pomocník pri redukcii aj pre udržanie zmeny v životných návykoch

Štúdie už preukazujú, že internet môže byť skvelým pomocníkom, ktorý pri malých nákladoch pomáha zvyšovať nutričnú ​​gramotnosť verejnosti a vďaka pravidelnému kontaktu s užívateľmi môže efektívne prispieť k dlhodobému udržaniu zmeny.

STOB ide s dobou a po založení komunitného webu STOBklub sme začali realizovať aj edukačné a interaktívne online projekty. V roku 2017 to bol projekt Prežij rok zdravo a v tomto roku pracujeme na projekte Výzva 52.

Dovoľte nám sa tak trochu pochváliť a poďakovať všetkým, ktorí sa na realizácii projektu podieľajú, a aj Vám, ktorí náš projekt podporujete a aktívne sa zapájate.

Naše celoročné projekty (Prežij rok zdravo a Výzva 52) boli ocenené ako najlepší v európskej súťaži v kategórii Najlepší edukačný program pre verejnosť, z čoho máme obrovskú radosť.

Iva Málková pôjde spoločne s Lenkou Vymlátilovou 25. 5. 2018 do Viedne, kde na konferencii ECO 2018 (European Congress of Obesity) Iva preberie ocenenie za tento projekt.

Do konca projektu zostáva ešte viac ako 6 mesiacov, už teraz samôžete tešiť na ďalších 30 nových výziev! Pokiaľ o našom projekte čítate práve prvýkrát, sledujte ho, zapojte sa a odporúčajte ho vo svojom okolí.

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.