Definícia obezity

Pridané: 24.7.2018 08:12:31 Počet zobrazení: 1605

24 Júl 2018

Čo je obezita?

Definícia obezity

Obezita je definovaná ako zvýšené množstvo tukového tkaniva.

Veľmi často je OBEZITA medzi verejnou populáciou chápaná a subjektívne vnímaná ako problém skôr estetický, ako zdravotne významný, ale je treba  si uvedomiť všetky závažné zdravotné dôsledky.

Nejedná sa totiž len o poruchu týkajúcu sa nevhodného zloženia tela, ale súvisí s mnohými nebezpečnými komplikáciami, niekedy až život ohrozujúcimi, v závislosti na stupni obezity. Veľmi zložitou otázkou sú aj zmeny myslenia a emócií obéznych, ktoré hrajú veľmi významnú a zložitú úlohu pri liečbe obezity.

Jednou z hlavných komplikácií obezity je neschopnosť týchto pacientov dodržiavať liečebný program. Základnou požiadavkou obéznych je totiž relatívne prirodzeným a nerizikovým spôsobom znížiť svoju hmotnosť s čo najmenším osobným úsilím a minimálnymi ekonomickými a časovými investíciami. Život väčšiny obéznych sa skladá z obdobia absolútnej kontroly, kedy nasadia nevhodne radikálnu diétu a v krátkom období ju vystriedajú nadmerným príjmom potravy.

Je teda zrejmé, že je veľmi dôležitá nielen klinická liečba, ale aj podpora psychológa a rodinného zázemia pacienta.

Práve tento aspekt veľmi efektívne podporuje prístup STOBu, kde je chudnutie smerované pomalými, nenásilnými a veľmi trvalými krokmi.

Kým v skorších dobách ľudia pri nedostatku potravy za súčasne väčšej fyzickej roboty umierali na následky hladu, dnes je tomu presne naopak. Možno ste počuli, že sa začína hovoriť o epidémii  3. tisícročia a tou je práve obezita.

Výskyt obezity kolíše v celosvetovom meradle podľa niekoľkých faktorov:

Vek populácie - výskyt obezity je najvyšší vo veku okolo 50 až 60 rokov, vzhľadom na to, že obezita vek skracuje, jej výskyt v neskoršom veku je nižší.

Pohlavie - ženy sú všeobecne viac obézne ako muži (je to zrejme dané fyziologicky vyššou hladinou tuku).

Etnické vplyvy - je ťažké v rôznych krajinách rozlíšiť, či ide o vplyv etnický alebo napr. iné klimatické podmienky, prostredie, ... Najlepšie preukázateľné sú napr. v USA, kde je veľké zastúpenie rôznych etnických skupín za súčasne rovnakých podmienok prostredia a životného štýlu.

Vzdelanie a sociálne zázemie - nižšie vzdelanie a nižšie príjmy sú sprevádzané častejším výskytom obezity, možná súvislosť s nižším záujmom o vzdelávanie sa v oblasti zdravej výživy,  a nižší záujem o svoje zdravie.

Diétne zvyklosti - každá krajina má inú kultúru a s ňou sú spojené aj odlišné štýly v oblasti gastronómie a stravovania.

Alkohol - mierna konzumácia alkoholu vedie k vzostupu hmotnosti, ak prejde až do chronického užívania, dochádza k úbytku váhy.

Fyzická aktivita - nedostatok pohybu vedie k vzostupu telesnej hmotnosti.

Preklad: Dr. Hana Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.