Späť

Čo znamená skratka EASO?

Pridané: 1.7.2019 13:19:36 Počet zobrazení: 825

01 Júl 2019

EASO je pacientská organizácia Európskej asociácie pre výskum obezity EASO

Čo znamená skratka EASO?

Pacientská organizácia  Európskej asociácie pre výskum obezity EASO bola založená pred 6 rokmi na obezitologickom kongrese v Sofii. EASO založilo 10 členov, z nich 7 je súčasťou pacientskej organizácie doteraz. 

V tomto roku sa pacientská organizácia čiastočne osamostatnila od EASO a vznikla nová Európska koalícia pacientov žijúcich s obezitou ECPO ( European  Coalition for People with Obesity - ECPO ).  Táto aj naďalej spolupracuje s EASO. Súčasná  pacientská organizácia má 42 členov a sú v nej zástupcovia z 22 štátov Európskej únie. 

V tomto roku boli jej zástupcovia zviditeľnení. Súčasťou otváracieho aj záverečného ceremoniálu bol okrem odborníkov aj prejav prezidentky EASO ECPO Solveig Sigurdardottir.

Ďalej mali zástupcovia príležitosť predsedať spolu s odborníkmi jednotlivým sekciám, a dokonca prednášať. Napríklad sekcii diabetu a obezite predsedali 2 odborníci z rady ECPO (Írsko a Kanada). Pacienti mali najviac prednášok na tému "Stigma váhy - Weight stigma" a dokonca usporiadali workshop na tému -"Ako sa rozprávať s pacientom s obezitou", " A aký používať správny jazyk ". Mali aj vlastný stánok. 

Najväčšou udalosťou pacientskej organizácie bolo oficiálne predstavenie novo vzniknutej koalície  ECPO a to s  pomocou kampane  "People First", ktorou táto upozorňuje odborníkov aj verejnosť na nutnosť poľudštiť  jazyk týkajúci sa obezity a zmierniť tak diskrimináciu pacientov s obezitou.

Každý odborník, ktorý je ochotný podporiť alebo sa do kampane zapojiť, dostal zelený pásik s nápisom "I m people first", ktorý nosil prilepený počas konferencie na svojej menovke. Kampaň vznikla po vzore Ameriky a Kanady. 

Prítomní odborníci túto kampaň podporili, mali záujem o spoluprácu, aktivity  a vznik a rozvoj pacientských organizácii v ich štátoch.  

V predloženej správe napríklad odborníci upozornili na skutočnosť, že  ľudia chodia za lekárom riešiť obezitu až po 6 rokoch. Vtedy je už neskoro, mali by prísť  skôr, a súčasne je treba zlepšiť povedomie a náladu o obezite, aby sa nehanbili.  Rovnako dôležité je mať citlivý prístup k obéznym  pacientom.

EASO má oficiálne stanovisko k obezite - požaduje, aby obezita bola vo všetkých štátoch  uznaná ako ochorenie. 

easo easo

 

 

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.