Späť

Čo je Svetový deň obezity?

Pridané: 10.10.2018 16:02:38 Počet zobrazení: 1340

10 Október 2018

11.10. Svetový deň obezity - celosvetová kampaň, ktorá sa snaží poskytnúť rady a pomoc ako si udržať zdravú váhu a bojovať proti obezite.

Čo je Svetový deň obezity?

Aj v tomto roku si 11.októbra pripomenieme Svetový deň obezity (WorldObesityDay), ktorý bol vyhlásený Svetovou obezitologickou federáciou (World Obesity Federation)  v roku 2015. Je to celosvetová kampaň na stimuláciu a podporu praktických riešení na pomoc ľudom dosiahnuť a udržať si zdravú váhu a tak sa snažiť zvrátiť globálnu epidémiu obezity.

Obezita je ochorením, charakterizované zmnožením telesného tuku  a jej dôsledkom môžu byť ďalšie zdravotné problémy, ako sú rakovina, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, rôzne psychické problémy a napríklad aj choroby pohybového aparátu.

Počet ľudí, ktorí majú obezitu,  stále stúpa a pri súčasnom trende bude v roku 2025 žiť na svete s obezitou 2,7 miliardy dospelých, z toho 177 miliónov dospelých bude potrebovať liečbu v dôsledku ťažkej obezity.

Ako vyzerá situácia u nás ? Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má viacej ako 60% Slovákov nadváhu a viac ako štvrtina z nich má obezitu. V rebríčku nadváhy európskych štátov sme na 8.priečke, Poliaci sú pred nami a Česi na 5.mieste.

V tomto roku  je Svetový deň obezity zameraný na vnímanie hmotnosti obézneho človeka ako stigmu.  Slovom stigma označujeme osobu, ktorá je v spoločnosti negatívne odlíšená. Obézny človek je vystavený predsudkom a je stigmatizovaný kvôli svoje váhe. Môže sa stať terčom negatívnych útokov  v škole, v práci, v osobnom živote aj v širokej spoločnosti. Hmotnosť obéznych ľudí je pre nich stigmou, sú vystavení sociálnej izolácii  a tým je pre nich sťažené vyhľadanie účinnej podpory a uzdravenia.

Preto tohtoročnými výzvami Svetovej Obezitologickej Federácie ku Dňu obezity sú :

  • uznanie environmentálnych faktorov, ktoré spôsobujú obezitu
  • uvedomenie si spoločnej zodpovednosti spoločnosti za nezdravý životný štýl a vykonanie nápravy
  • nepoužívať negatívne obrázky a jazyk o obezite v médiách
  • snažiť sa zamedziť stigmatizácii ľudí s obezitou v spoločnosti.

A ako sa môžeme zapojiť a prispieť k výzve  ?

Napríklad tým, že sa začneme zdravšie stravovať, uvedomíme si čo, kedy a ako jeme,  a budeme sa pravidelne aktívne pohybovať a cvičiť.

A my sme  pre Vás k tomuto Svetovému dňu obezity vytvorili  novú internetovú stránku www.mojstob.sk, na ktorej nájdete zaujímavé informácie o zdravom životnom štýle, kurzoch chudnutia metodikou STOB a  zoznam lektorov STOBu na Slovensku, na ktorých sa môžete obrátiť so svojimi problémami pri chudnutí. Pripravujeme internetový predaj pomocných materiálov STOBu  a je tu aj kontakt na naše partnerské organizácie a ich  projekty. 

Prajem  Vám veľa úspechov, energie a radosti v ceste za zdravým životným štýlom.

Hanka Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.