Ako si vybrať odborníka na chudnutie?

Pridané: 23.7.2018 12:35:03 Počet zobrazení: 1406

23 Júl 2018

Viete kto je výživový poradca, nutričný terapeut, či obezitológ?

Ako si vybrať odborníka na chudnutie?

V prvom rade je treba rozlišovať medzi výživovými poradcami a nutričnými terapeutmi alebo obezitológmi. Nutričný terapeut a obezitológ musia mať príslušné vzdelanie, naopak výživové poradenstvo je stále živnosť voľná a môže ho tak robiť takmer ktokoľvek. Táto problematika bude podrobnejšie rozobraná na konferencii Dialógom ku zdravie III, ktorá sa koná 22. 10. 2016 v Prahe, viacej informácií tu.


Výživovými poradcami  sa to len hemží, ale ako nenaletieť a vybrať si toho správneho?

Pokiaľ máte vo svojom okolí niekoho, kto riešil podobný problém, nechajte si poradiť. Aj tu platí, že referencie a osobné skúsenosti sú tým najlepším meradlom. Odporúčanie by malo byť samozrejme od niekoho, komu naozaj veríte a viete, že by vám neporadil niečo nezmyselného. 
Ďalej si overte znalosti konkrétneho poradcu, ku ktorému sa chystáte. Poradca sa väčšinou na internetu svojimi znalosťami nezabudne pochváliť. Ideálne je vysokoškolské vzdelanie so zameraním na výživu a potraviny, avšak častejšie je to len nejaký výživový kurz, u ktorého sa na prvý pohľad len ťažko hodnotí jeho kvalita.
Najviacej  sa toho samozrejme pozná priamo pri osobnom kontaktu s poradcom. Preto sa o nejakej prípadne  dlhodobej spolupráci rozhodujte vždy až po vašom prvom stretnutí, ktoré vám už niečo napovie. Správny výživový poradca vám musí venovať dostatočne dlhú dobu, aby získal potrebné informácie o vašich návykoch a bol schopný identifikovať problém a navrhnúť riešenie. Mal by vás tiež správne motivovať a zohľadniť aj vašu osobnosť a psychologické hľadisko. Určite by vás nemal len odbiť vyplnením nejakého dotazníka a poslať vás domov s presne predpísaným jedálničkom a taškou plnou nakúpených doplnkov. Výživový poradca by vám nemal nútiť za každú cenu doplnky s tvrdením, že je súrne pre svoj život potrebujete. Pre zdravého človeka je väčšinou dostačujúca pestrá strava a pokiaľ má určitý zdravotný problém, tak by mu mal doplnky, resp. lieky odporučiť lekár na základe jeho osobnej diagnózy. Výživový poradca by mal vždy odporúčať predovšetkým pestrú stravu, neuchyľovať sa k jednostranným diétam a neodporúčať hladovky, ani iné radikálne diéty alebo módne trendy

chudneme s hygeestob.sk

Čo by v poradenstve rozhodne nemalo chýbať?


Výživový poradca je viac alebo  menej vzdelaný v oblasti výživy, ale väčšinou len minimálne v oblasti psychológie, teda nevie ako doviesť klienta k trvalej zmene návykov. Najčastejšie ľudia k výživovému poradcovi prichádzajú zo snahou schudnúť. Avšak obézni často nejedia z hladu, ale spúšťačom pre jedlo sú iné podnety (stres, pohoda, toxické prostredie - veľké porcie, reklamy apod.), a preto je treba pristupovať k redukcii váhy aj z pohľadu psychologického, čo sa žiaľ u väčšiny poradcov nestáva. Samozrejme sa to nedá zovšeobecňovať a určite sú aj poradcovia s veľmi kvalitnými znalosťami, avšak je to vždy na individualite konkrétneho poradcu a jeho chuti sa vzdelávať. 
Zaručené rady na chudnutie sa vo väčšine prípadov zameriavajú len na to, čo máme robiť, čo robiť nemáme, koľko razy denne, a čo denne jesť alebo  nejesť. V horšom prípade odporúčajú zázračné prípravky, ktoré za nás schudnú, a to rýchlo, pohodlne a bez väčšej námahy. Aj  v prípade nezmyselných prípravkov to väčšinou vedie aspoň k tomu, že sa človek zamyslí nad svojimi návykmi , niektoré z nich sa mu podarí na nejakú chvíľu zmeniť a s tým väčšinou príde aj pár zhodených kilogramov. Väčšina  metód sa ale vôbec nezamýšľa nad tým, čo majú chudnúci robiť, keď schudnú  ? Čo sa stane, ako náhle dosiahnú svojho cieľa? A čo ich vôbec doviedlo k tomu, že dnes bojujú s nadváhou? 
Práve tieto otázky sú zásadné, či chudnúci schudne úspešne dlhodobo, alebo sa bude zmietať v začarovanom kruhu chudnutia a JOJO efektu.


Problém chudnutia nie je len o znalostiach, ale aj o tom, ako previesť  teoretické vedomosti a znalosti do praktického života.

A práve na tieto oblasti sa už  viacej ako 25 rokov zameriava spoločnosť STOB (Stop Obezite). STOB nerieši len výživu, ale ponúka oveľa komplexnejšie riešenie. Vychádza z psychoterapeutického prístupu, ktorý pracuje s tým, ako uviesť znalosti a vedomosti do života.  K tomu využíva princípov KBT (kognitívno behaviorálnej psychoterapie), ktoré pracujú mimo iné aj s vôľou človeka. U obéznych už často zanikli fyziologické signály hladu a ľudia jedia dosť často v dôsledku tzv. toxického prostredia, na ktoré je treba vedieť správne reagovať. Poslaním STOBu je doviesť ľudí k tomu, aby uvažovali nad svojimi stravovacími a pohybovými návykmi a podarilo sa im ich trvalo zmeniť. Cieľom je dosiahnúť zmeny životného štýlu, ktorý je dlhodobo udržateľný a ktorý robí  človekovi radosť.

Využite silu skupiny 
Veľmi efektívne sú v tejto oblasti skupinové kurzy chudnutia, majú jeden dôležitý aspekt, ktorý inde nenájdeme, a tým je spoločná podpora. Človek je tvor spoločenský a je úžasné pozorovať, ako si ľudia v kurze dokážu pomôcť, navzájom sa podporiť, namotivovať a v neposlednom rade aj   nadviazať priateľstvo. Zrazu získajú partnera, ktorý je na tom tak isto alebo obdobne ako oni, majú spoločný cieľ a môžu sa navzájom podporovať. Viacej informácií o kurzoch sa môžete dozvedieť tu.
Výhoda skupinového chudnutia sa dá v menšej miere previesť aj do  internetového prostredia. Ľudia môžu napríklad vďaka komunitnému webu (napr. www.stobklub.cz), sociálnym sieťam   alebo programom na chudnutie čerpať podporu práve tým, že zdieľajú s ostatnými užívateľmi vlastné skúsenosti a úspechy. Môžu získať aj spätnú väzbu, ako  v chudnutí pokračujú, čo  dnes vie napr. program Sebakoučing, pomocou ktorého už sa podarilo veľa ľuďom trvalo schudnúť.

Autor: Ing. Hana Málková, preklad: Dr. Hana Vrabcová

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.