Späť

Ako prežiť vianočné večierky v zdraví?

Pridané: 17.12.2019 08:18:33 Počet zobrazení: 637

17 December 2019

Vianočné aj predvianočné obdobie je predovšetkým o stretávaní a trávení spoločného času, s rodinou, priateľmi, kolegami pri dobrom jedle, vínku...

Ako prežiť vianočné večierky v zdraví?

A ako už je zvykom, väčšinou sa tieto akcie spájajú s jedlom, veľakrát aj s alkoholom. Pre chudnúci, aj pre tých, čo sa "len" snažia žiť zdravo, sú tieto spoločenské udalosti naozaj ťažkou skúškou. Keď je toľko lákadiel na jednom mieste - ako odolať a večierok si užiť aj bez prejedania?

Prinášame vám 12 rád, ako spoločenské udalosti zvládnuť, aby ste z nich odchádzali s dobrým pocitom, príjemne najedení, a nie s ťažkým žalúdkom a výčitkami.

12 rád, ako zvládnuť večierky a návštevy bez prejedania a výčitiek

1. Plánujte

Ak je to možné, naplánujte si vopred, čo a v akom množstve budete jesť a piť a zahrňte si to do svojho celodenného jedálnička (napríklad si povolíte 3 kúsky sladkostí, 2 chlebíčky, pohár vína a pod.). Samozrejme nie vždy viete, čo vás čaká, ale aspoň rámcovo si skúste množstvo naplánovať. Ak idete do reštaurácie, vyberte si v jedálnom lístku vopred, čo si dáte.

Môže sa stať, že toho zjete napríklad aj trochu viac ako počas bežného dňa. Pokiaľ to však bude plánované, zaobíde sa to pravdepodobne bez väčších výčitiek.

ako prežiť vianočnú party v zdraví


2. Nechoďte na akcie hladní

Celý deň hladovať, aby ste si mohli večer dopriať, určite nie je tá správna voľba. V stave hladu idú často všetky predsavzatia bokom a zjete toho oveľa viac, ako ste si naplánovali. Dodržiavajte preto celý deň pravidelný jedálničiek, na ktorý ste zvyknutí, prípadne môžete jedlo len trochu odľahčiť.

3. Užite si svoje "povolené" kalórie čo najlepšie

Vyberajte si kvalitné potraviny, ktoré obsahujú okrem energie aj nejaké prospešné živiny. Rezervujte si v žalúdku miesto na svoje vyložene obľúbené pokrmy a špeciality. Využite možnosti vyskúšať nové, neznámé jedlá a neplňte sa zbytočne prázdnu energiou alebo potravinami, ktoré nepatria medzi vaše najobľúbenejšie. Tzn. nejedzte zbytočne napríklad chipsy, oriešky a iné potraviny, ktoré nie sú nijako výnimočné. Pri rautoch a ďalších príležitostiach so švédskymi stolmi máte výhodu - môžete si vybrať len to naozaj najlepšie a čo si sami nedáte, to nemáte.

12 rád ako prežiť vianočný večierok v zdraví


4. Jedzte pomaly a všímavo

Jedzte čo najpomalšie, venujte pozornosť chuti, vôni a vzhľadu jedla. Uvidíte, že vám potom bude stačiť menšia porcia, ako keď jedlo bezmyšlienkovite zhltnete.

Ako byť pozornejší voči signálom svojho tela a všímavo si vychutnať každý kúsok jedla učí 8 týždňový online kurz "Všímavostí k sobě", ktorý nájdete v našom e-shope.

všímavosťou k sebe

5. Vyskúšajte metódu JLP (Jedz Len Polovicu)

Počas návštevy alebo v reštaurácii môžete použiť tzv. Metódu JLP (Jedz Len Polovicu). Najmä ak si vyberiete kalorickejšie pokrm alebo vám niekto na tanier naservíruje väčšiu porciu, ako by ste chceli zjesť. Jedzte pomaly, jedlo si vychutnávajte a urobte len malú zmenu, a to, že zjete len polovicu porcie. Aby vás netrápilo plytvanie potravinami, porciu si môžete rozdeliť napríklad s manželom alebo kolegyňou, prípadne si zvyšok porcie zabaliť a nechať na druhý deň, alebo priniesť domov partnerovi.

6. Alkohol radšej vynechajte

Obmedzte čo najviac spotrebu alkoholu, ktorý je skutočnou kalorickou bombou. Ideálne je nepiť vôbec, ak si ale nejaký alkoholický nápoj budete chcieť predsa len dopriať, prejdite na nižší stupeň alkoholu (napr. vínny strik). Ak viete, že je pre vás ťažké odolať alkoholu, preberte funkciu vodiča.

alkoholické nápoje a zdravé chudnutie

7. Nájdite si oporu

Pri návštevách si sadnite vedľa partnera, ktorý je vám oporou. Môže to byť napríklad kolegyňa alebo rodinný príslušník, ktorý sa tiež snaží jesť zdravšie, a môžete sa tak vzájomne podporiť alebo sa o jedlo rozdeliť.

8. Zaujmite strategickú polohu

Ak si môžete vybrať, sadnite si na také miesto, aby vám najobľúbenejšie jedlo nevoňalo priamo pod nosom. Čo najviac konverzujte, presuňte sa k hosťom, ktorí práve nejedia.

9. Naučte sa odmietnuť

Posmeľovania hostiteľky nemusíte vždy odmietať, ale ochutnajte len to, čo naozaj chcete.

Ak vám hostiteľka ponúka niečo, čo nechcete, pokúste sa asertívne odmietnuť. Ak je vám ponúkaný dezert a nechcete ho celkom odmietnuť, požiadajte o menšiu porciu, alebo poproste len o kávu.

Keď hostiteľka obchádza stôl a ponúka sladkosti, zoberte si pohár s nápojom - ak budete držať pohárik v ruke, nebude vás toľko nútiť do jedla.

10. Pred večierkom sa prejdite

Choďte na návštevu pešo, urobte si pred oslavou alebo večierkom väčšiu prechádzku. Ak máte akciu s priateľmi či rodinou, pokúste sa vopre dohodnúť, či by sa nedalo  sedenie pri stole na návšteve prerušiť nejakú ďalšou prechádzkou. Ak ste športovo založení, môžete vymyslieť napríklad aj nejakú aktívnejší formu stretnutia pri športe. Pohyb je najlepší spôsob, ako vykompenzovať nadmerný príjem energie.

prechádzka pred večierkom

 

11. Z prírastkov na váhe sa nestresujte

Ak sa vám stane, že váha po návšteve neprimerane stúpla, nezúfajte, môže to byť len dôsledok väčšieho zadržanie vody v organizme a ďalší deň sa váha zasa zníži. Za jeden deň naozaj kilo tuku nepriberiete.

12. Dôležité je nič si nevyčítať

Ak zjete viac, ako ste si povolili, nezatracujte sa. Ak dodržiavate správny jedálny režim mesiace alebo roky, jeden nie celkom ukážkový deň nič neznamená. Mali by ste sa však ihneď vrátiť k svojmu bežnému režimu. Vnímajte dlhodobý efekt správneho stravovacieho režimu a netrápte sa jednou z mála situácií, kedy napríklad nie ste celkom "vzorní".

________________________________________

Jedálniček pod kontrolou aj počas sviatkov vďaka Sebekoučinku

Chcete mať aj počas sviatkov lepší prehľad, ako je na tom vás jedálničiek? Vyskúšajte nutričný program Sebekoučink, ktorý vám ihned ukáže, ako ste na tom s príjmom makroživín a rizikových živín (cukor, soľ, SAFA). Program za vás tiež ustráži vašu dennú pohybovú aktivitu a príjem vlákniny či zeleniny.

Vyskúšajte Sebekoučink na 3 dni zadarmo

 

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.