Späť

5 rád, ako na vianočné pečivo zdravo a s rozumom

Pridané: 17.12.2019 09:06:42 Počet zobrazení: 649

17 December 2019

Máte radi vianočné koláčiky a zákusky? Ak áno, potom si prečítajte naše rady ako si upiecť zdravé koláčiky a pritom nepribrať.

5 rád, ako na vianočné pečivo zdravo a s rozumom

1. Tento rok v menšom množstve

Kým s pečením vianočného pečiva začnete, urobte si malý prieskum. Spýtajte sa všetkých členov rodiny, aké sú ich najobľúbenejšie druhy, nech si ale každý vyberie len jeden, maximálne dva druhy. Nezabudnite samozrejme ani na seba.

Najobľúbenejšie druhy si spíšte a rozplánujte, kedy a aké množstvá jednotlivých druhov upečiete.

Zvyšné druhy, ktoré napríklad každoročne pečiete, ale medzi najobľúbenejšie ich nikto nezaradil, tento rok vynechajte, pravdepodobne to nikomu veľmi vadiť nebude.

Spomeňte si na minulý rok. Koľko ste toho piekli? Nebolo toho zbytočne veľa? Dokedy vám sladkosti  vydržali?

Nestačilo by náhodou tento rok urobiť len polovičné / dvojtretinové množstvo?

Trúfame si tvrdiť, že dôjdete k názoru, že stačilo. Dojedanie pečiva ešte mesiac po Vianociach už rovnako býva skôr z povinnosti a nikto to veľmi neocení.

Keď budete robiť tento rok sladkostí menej, má to výhody nielen v ušetrených kalóriách, ale aj v čase a financiách, a to sa oplatí. :-)

2. Pri pečení nezobkajte

Keď sa už  pustíte do samotného pečenia, tak počas neho neochutnávajte, nezobkajte, neolizujte lyžice apod. Výbornou ochranou pred automatickým ochutnávaním je žuvačka. Dajte si prípadne pár hotových kúskov na stranu, ktoré si v pokojne vychutnáte až po úspešne odvedenej práci.

Bezmyšlienkovité ochutnávanie pri pečení si neužijete, takmer o ňom ani neviete, a pritom môžete zjesť až niekoľko tisíc "zbytočných" kilojoulov.

vianočné pečivo

Bezmyšlienkovité ochutnávanie počas pečenia sladkostí  vás môže "stáť" aj niekoľko tisíc zbytočných kilojoulov.

 

3. Šetrite energiu predovšetkým na množstve

K obmedzeniu energie zo sladkostí vedú iba dve cesty - jesť ich menej, alebo ich trošku odľahčiť.

Asi pre nikoho nie je novinkou, že klasické pečivo je väčšinou kalorickou bombou. Jeden bežný kúsok má priemerne od 300 do 600 kJ, naozaj veľké kúsky môžu mať dokonca aj 1000 kJ (svetlou výnimkou sú v tomto ohľade snehové hubičky ).

Prehľad energetických hodnôt jedného kúska u najčastejších druhov koláčov :

vanilkový rožtek (12 g) - 280 kJ

linecké koliesko s džemom (15 g) - 350 kJ

linecké koliesko s krémom (20 g) - 480 kJ

osie hniezdo plnené maslovou náplňou (25 g) - 530 kJ

kokosky (10 g) - 180 kJ

orechové guľky (15 g) - 320 kJ

plnený orech (20 g) - 500 kJ

labky (20 g) - 470 kJ

medovníčky (15 g) - 270 kJ

plnené sušené slivky v čokoláde (10 g) - 160 kJ

snehové pusinky (5 g) - 80 kJ

 

Názor STOBu je taký, že prvá cesta, teda znížiť množstvo, je efektívnejšia. Ak tradičné sladkosti milujeme, tak si na nejakých náhradách toľko nepochutíme.

To, aby sme ho o sviatkoch zjedli menej, môžeme ovplyvniť už pri pečení. Pripravujte radšej od všetkého menšie kúsky, vyberajte si cielene menšie formičky, guľôčky a rožteky môžete robiť tiež polovičné. Ak pečiete cukrovinky  na celý plech, tak záleží len na vás, na aké veľké kúsky ho nakrájate.

Ak ho pripravíte v  polovičnej alebo tretinovej veľkosti, prijmete aj dvakrát alebo trikrát menej energie.

vianočné cukrovinky

 

 

 

Bežne veľké sladkosti na prvom tanieriku (120 g) majú dokopy energetickú hodnotu 2 700 kJ. Menšie kúsky na druhom tanieriku (40 g) majú vďaka svojej veľkosti dohromady len tretinovú energetickú hodnotu, teda 900 kJ.

4. Pečivo si schovajte až na Vianoce

Po upečení ho  čo najskôr schovajte a nechajte si radosť z toho, čo si inokedy počas roka nedoprajete, naozaj až na vianočné dni. Ak budete sladkosti zobkať  už od Mikuláša, väčšinou ste na Štedrý deň už tak presladení, že si ho ani nevychutnáte. Preto kúsky  radšej dôsledne schovajte (ideálne na čo najmenej dostupné miesto napríklad do pivnice, aby vás to nelákalo) a vytiahnite ho naozaj až na Štedrý deň.

5. Stanovte si povolené množstvo a bez výčitiek si ho vychutnajte

Na sviatočné dni si urobte plán, koľko najobľúbenejších kúskov za deň si "povolíte". Toto množstvo si dajte každý sviatočný deň zvlášť na tanierik a nezobkajte ho automaticky z veľkých mís, kedykoľvek prejdete okolo. "Povolené" sladkosti si v pokoji a vedome počas dňa plánovane zjedzte. Vnímajte všetky jeho chute a užívajte si ho bez akýchkoľvek výčitiek.

Svoj plán sa snažte dodržať, aj keď idete na návštevu, vopred si stanovte, koľko si toho dovolíte zjesť. Návštevy a neodbytne stimulujúce hostiteľky sú ale tak trochu samostatnou  témou a venujeme sa mu v ďalšom článku.

Zdravšie sladkosti?

Určite nie je na škodu pre spestrenie vyskúšať okrem klasických druhov aj nejaký nový nutrične vhodnejší. Takéto cukrovinky by mali obsahovať vyššie množstvo bielkovín (sneh z bielkov, tvaroh, šmakoun, prípadne proteínový prášok) a čo najviac vlákniny (vločky, mrkva, ovocie, celozrnnú múku) a naopak menej tuku a cukru.

Vyskúšať môžete napríklad nepečené guľky zo sušeného ovocia, pečivo zo šľahaných bielkov, rôzne druhy doma vyrobených proteínových tyčiniek a guliek, alebo mrkvové sušienky alebo  rožteky.

Prípadne sa priamo inšpirujte naším receptom na bezlepkové makové kytičky, ktorý nájdete na STOBklube.

 vianočné kytičky

Jedálniček pod kontrolou aj počas sviatkov vďaka Sebakoučingu

Chcete mať aj počas sviatkov lepší prehľad, ako je na tom vás jedálničiek? Vyskúšajte nutričný program Sebakoučing, ktorý vám ihneď ukáže, ako ste na tom s príjmom makroživín a rizikových živín (cukor, soľ, SAFA). Program za vás tiež postráži vašu dennú pohybovú aktivitu a príjem vlákniny alebo zeleniny.

Vyskúšajte Sebekoučink na 3 dni zdarma.

Sebakoučing môžete novo používať aj ako mobilnú aplikáciu. Pred spustením aplikácie je nutné sa registrovať na stránkach STOBklubu.

Preklad Hana Vrabcová.

 

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.