Späť

16. Slovenské obezitologické dni s medzinárodnou účasťou v Žiline

Pridané: 12.12.2018 14:12:11 Počet zobrazení: 1206

12 December 2018

Novinky a informácie z kongresu Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti

16. Slovenské obezitologické dni s medzinárodnou účasťou v Žiline

Na konci októbra som sa zúčastnila na kongrese Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti, ktorého cieľom bolo upozorniť na nepriaznivú situáciu v liečbe ochorení spôsobených obezitou nielen na Slovensku, ale aj vo svete a spoločne hľadať riešenia v prevencii a terapii nadváhy a obezity u nás.

Rada by som sa podelila o niektoré informácie, ktoré ma zaujali .

V úvodnej časti podujatia odzneli slávnostné prednášky spolu s udelením čestného členstva Obezitologickej sekcie SDS významným českým a slovenským lekárom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj obezitológie.

Nasledoval blok prednášok zameraný na moderné postupy v diagnostike, klasifikácii a nefarmakologickej liečbe obezity.

Obľubu odborníkov a pacientov si získavajú mobilné medicínske aplikácie, ktoré sa využívajú pri kontrole telesnej hmotnosti, príjmu a výdaja energie.

V súčasnej dobe výskyt ľudí s nadváhou a obezitou stúpa s vekom, na Slovensku má nadváhu a obezitu 61,8 % populácie a celkovo sme v EU na 6.mieste, súčasne zaostávame aj v zdravej dľžke života.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie obezita je stav abnormálnej alebo excesívnej akumulácie tuku v tukovom tkanive do takej miery, že môže dôjsť k poškodeniu zdravia.

Na rozdiel od ostatných štátov EÚ, na Slovensku chýbajú Centrá pre liečbu obezity ( v EU je ich 75) , a nemáme vytvorenú štruktúru pre liečbu pacientov .

O skúsenosti s prevenciou a liečbou nadváhy a obezity sa podelili českí odborníci pri spoločnom okrúhlom stole.

V Českej republike je vypracovaný systém starostlivosti o obézneho pacienta, je vyškolených 700 odborníkov, medzi ktorých patria lekári obezitológovia, vyškolení praktickí lekári a inštruktori kurzov kognitívno-behaviorálnej terapie (KBT) zo spoločnosti STOB ( STop OBezite ).

V prednáške o STOBe a využívanej metodike KBT v skupinových kurzov zdravého chudnutia , zaujala aj nová metodika rýchlej intervencie pacientov vypracovaná pre lekárov, a vývoj internetových programov , v minulom roku projekt „ Prožij rok zdravě “ a tohtoročná „ Výzva 52“.

Neoddeliteľnou súčasťou terapie pri obezite a nadváhe je aj vhodná a pravidelná fyzická aktivita, v tom sa zhodli všetci prednášajúci.

Pri farmakologickej liečbe obezity sú v súčasnej dobe využívané antiobezitiká a bariatrická chirurgia, ktorá je dôležitým článkom terapie a z dlhodobého hľadiska by mohla byť jediným efektívny spôsobom terapie.

Vplyvu a súvislostiam medzi obezitou a karcinómom prsníka sa venovalo niekoľko prednášajúcich. Najvyšší výskyt karcinómu prsníka je u žien po menopauze, a riziko jeho výskytu zvyšuje aj nárast telesnej hmotnosti a počas dospelosti.

Náš životný štýl a hladiny fyzickej aktivity ovplyvňujú riziko vzniku všetkých ochorení včítane rakoviny. A to je na zamyslenie pre všetkých.

Slovenskí lektori Stob-u vyškolení v metodike KBT majú možnosť si ponuku kurzov zdravého chudnutia umiestniť na našu web stránku.
Obchodným partnerom STOBu u nás je MUDr. Ivan Majerčák, ktorý organizuje okrem iného kurzy v Košiciach a seminár pre lektorov.

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto internetové stránky používajú súbory cookies. Viac informácií o použitých súboroch cookies a ako je možné zabrániť ich používaniu nájdete na stránke o ochrane osobných údajov.